Vítejte na oficiálních stránkách obce Pražmo

Pražmo je nevelká obec s rozlohou 355 ha. Žije zde okolo 900 obyvatel. Leží v krásném prostředí Moravskoslezských Beskyd v údolí řeky Morávky s průměrnou nadmořskou výškou zhruba 500 m. n. m. Nejvyšší místo obce je v Oboře (709 m. n. m.) a nejnižší na Vilčunkách (415 m. n. m.). Krása zdejšího okolí láká na Pražmo a okolí spoustu návštěvníků, zájem o život beskydských horalů i krása okolí přilákaly do těchto míst i slezského básníka Petra Bezruče.

Obec Pražmo je jednou z nejmladších obcí Pobeskydí, byla založena zakládací listinou v roce 1777. Tehdy oddělil majitel frýdeckého panství, císařský komoří a tajný rada František Vilém Jan Nepomuk Ferdinand hrabě Pražma část pozemků náležejícím sousedním obcím Morávka a Raškovice a v blízkosti jelení obory založil obec Pražma, dnešní Pražmo, pro věčnou slávu svého jména. Právě na základě společné historie vzniklo partnerství s naším partnerským městem Niemodlin v Polsku. Rod Pražmů po odchodu z frýdeckého panství našel zázemí právě v tomto městě.

Dominantou obce je kostel sv. Jana Nepomuckého. Jeho stavba trvala 10 let a slavnostně byl vysvěcen v roce 1817.

Obec Pražmo je členem Svazku obcí Morávka – Pražmo, mikroregionu Sdružení obcí povodí Morávky, DSO Region Slezská brána.

Archiv aktualit

Historie obce

V roce 1777 majitel frýdeckého panství Jan Nepomuk Ferdinand hrabě Pražma oddělil část pozemků patřících obcím Morávka a Raškovice, a v blízkosti jelení obory založil obec nesoucí jeho jméno.

Při svém založení dostala obec do znaku jelena stojícího mezi dvěma jedlemi. Tento znak byl použit pouze na pečeti. Až v roce 1996 byl obci udělen znak a prapor. Ve znaku je zlatá jelení hlava v modrém poli. Provedení vychází ze znaku zakladatele obce a barevné řešení ukazuje příslušnost k někdejšímu…..

ČÍST VÍCE

Fotogalerie